بینش مطهــــر

روشی در اندیشیدن، مبتنی بر آثار متفکر و علامه شهید، استاد مرتضی مطهری است

بینش مطهــــر

روشی در اندیشیدن، مبتنی بر آثار متفکر و علامه شهید، استاد مرتضی مطهری است

بینش مطهــــر


امــام خـامنــه ای:

باید روى افکار شهید مطهرى،
کار فکرى بشود.
یعنى جمعى اهل تحقیق و علاقه‌مند به کار علمى،
بنشینند و نظرات و تفکرات شهید مطهرى را
در ابواب مختلف استخراج کنند.
مثلاً از مجموع آثار ایشان،
نظر آن شهید را در باب وجود،
در باب انسان،
در باب اختیار،
در باب عدالت،
در باب تاریخ،
در باب قضا و قدر،
در باب عرفان
و درباره‌ى موضوعات بى‌شمار و متنوعى
که ایشان در مباحثشان مطرح کرده‌اند، استخراج کنند.
اگر نظرات مختلفى در طول زمان داشته‌اند،
مثلاً در یک دوره در مسأله‌یى، این نظر را داشته
و سپس در چند سال بعد، نظر ایشان تغییر کرده،
آن را در این کتاب مشخص کنند
و روى آن کار نمایند.
این، راه گسترش و پیشرفت و شکوفایى فکرى جامعه
بر مبناى آثار شهید مطهرى است
که امیدواریم این کار انجام بگیرد
و در وضع کنونى، همه‌ى قشرها
مسؤولیت خودشان را
در قبال این حرکت عظیمى
که جامعه‌ى ما به آن سرگرم است، پیدا کنند
و آن را بخوبى انجام دهند.

دوازدهم اردیبهشت 1369
-------------------------------------------


وبلاگ بینش مطهر
بر این نظر است که:

روش شناسی(متدولوژی) استاد مطهری
برای درک صحیح از اسلام، انسان و جهان هستی،
برای جستجو گران حقیقت بویژه جوانان جذاب خواهد بود.
روش شناسی فیلسوفی عارف
و فقیهی مجاهد
که هنوز عبارت زیبای او، وجدان های بیدار را
به تحسین نظام فکریش وا می دارد
که گفت:
"من ستایشگری معلمی هستم که اندیشیدن را به من بیاموزد
نه اندیشه ها را"

**************
***
وبلاگ بینش مطهــــر در دست آماده سازی است.
*************************
*******

کلمات کلیدی

انتشار برنامه اندروید نور مطهر

NooreMotaharApp

آشنایى با قرآن جلد۶

آشنایى با قرآن جلد۷

آشنایى با قرآن جلد۴

آشنایى با قرآن جلد۵

آشنایى با قرآن جلد۲

آشنایى با قرآن جلد۳

آشنایى با قرآن جلد۱

آشنایى با قرآن جلد۸

نکته بسیار مهم در مطالعه آثار شهید مطهری

سیر مطالعاتی چیست و مراحل آن چگونه است؟

چرا آثار شهید مطهری(ره) را بخوانیم

محرک عزم و همت

رمز اصلی موفقیت فردی و اجتماعی از نگاه شهید مطهری

فارابی قسمت اعظم شب را به مطالعه می‌گذرانید

صبر و پشتکار و اغتنام فرصت

خاصیت های کار از نگاه شهید مطهری

رابطه محافظت بر وقت و مجال ارتکاب شرارت

شرط تقدم و ترقی هر شخصی

استفاده از فرصت مستلزم انتباه و تیزهوشی و قوه پیش‌بینی

سرّ ترقی و رستگاری از نگاه شهید مطهری

پیشرفت امور دنیا متوقف بر استقامت و جدیت

دانلود کلیپ فراخوان اکران مردمی جشنواره مردمی فیلم عمار

روش فیش برداری

محتوای دوره پانزده روزه ی تربیت مربی اندیشه مطهر

بسم الله آنگونه که شهید مطهری می قهمید

رونمایی از سایت رسمی بینش مطهر

در دهه هاى آینده به مطهرى ها نیاز مبرم داریم

تبیین شخصیت فکرى و هویت روشنفکرى شهید مطهرى

آخرین نظرات

۳ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۳ ثبت شده است

سیر مطالعاتی چیست و مراحل آن چگونه است؟

| شنبه, ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۳، ۰۶:۰۳ ب.ظ

سیر مطالعاتی چیست و مراحل آن چگونه است؟سیر مطالعاتی چیست ؟ چگونه می توانم یک برنامه مطالعاتی موفق ، برای مطالعه آثار شهید مطهری داشته باشم ؟ پاسخ این سوال همان هدفی است که تمام طرح نسیم مطهر به دنبال تحقق بخشیدن به آن است . مهمترین چیزى که در یک برنامه مطالعاتى وجود دارد انگیزه و اشتیاق درونى است...هدف در مرحله اوّل، یک دوره مطالعه سریع است ...توصیه مى‏شود همیشه با یک مداد، زیر جملات ناب و نکات جالب خط بکشیم ..معرفی سیر مطالعاتی و 12 نکته بسیار مهم در مطالعه آثار شهید مطهری(ره):

 

1) تشکیل گروه:

یکى از ارکان مهمّ در یک برنامه مطالعاتى «گروه همراه» است. اهمّیت دوستى و رفاقت بر کسى پوشیده نیست و رقابت سالم و مشارکت فعّال و تشویق متقابلى که میان اعضاى یک گروه مطالعاتى ایجاد مى‏شود، به اندازه‏اى پرفایده است که حتّى در مواردى که انگیزه درونى فرد رو به سردى گراید، اطرافیان خیرخواه نخواهند گذاشت که او از ادامه مسیر باز ماند. بهتر است اعضای گروه، دارای جهات مشترکی باشند از قبیل: سن، تحصیلات، محل سکونت، محل کار یا استراحت و غیره تا تشکیل جلسات گروه با سهولت و فایده بیشتری همراه باشد.

یکی از بهترین نکات کار جمعی، ایجاد یک ضمانت اجرا برای استمرار برنامه و التزام افراد به مطالعه و حضور در جلسات است. بهتر است دوستانی که با تنبلی و بی میلی در برنامه شرکت می کنند، ابتدا مورد توجّه، جذب و تشویق سایر اعضا قرار گرفته، افقهای روشن و فوائد فراوان طرح به آنان گوشزد شود و اگر این رفتار مؤثر نبود به صورتی محترمانه از آنان عذر خواهی شود تا یکدستی و نشاط دیگر اعضا لطمه نبیند.

مناسب است مسئول گروه، علاوه بر حضور فعال در برنامه مطالعاتی، به فکر عوامل افزایش انگیزه اعضا و کیفیت طرح نیز باشد و راههای متفاوت را به مشورت و اجرا بگذارد تا بهترین و مؤثرترین برنامه های جنبی را برای گروه خود پیدا کند. البته همیشه باید درصد قابل توجهی را به احتمالات پیش بینی نشده و شکستهای غیر منتظره اختصاص دهیم تا در مواجهه با ناملایمات دلسرد و مأیوس نشویم.2) مطالعه:


الف) انگیزه و اراده:

مهمترین چیزى که در یک برنامه مطالعاتى وجود دارد انگیزه و اشتیاق درونى است؛ انگیزه‏اى که با بودنش همه مشکلات و کاستى‏ها ناچیز مى‏نماید و با نبودش کوچکترین بهانه و دست‏انداز موجب توقّف برنامه و عدم پیشرفت مى‏گردد. بنابراین ابتدا باید با توجّه به نکات مطرح شده به ضرورت مطالعه آثار شهید مطهرى‏قدس سره ایمان داشته باشیم و اوّلین هدف ما به پایان رساندن دور اوّل مطالعه این کتب باشد.


ب) روش مطالعه:

در مورد روش مطالعه کتب و منابع فراوانی موجود است. بنابراین فقط به یک جهت ویژه در مطالعه آثار شهید مطهری (ره) اشاره می کنیم و آن «عمق مطالعه» است. لازم است اعضای طرح، با در نظر گرفتن سطح علمی، فرصت و هدف خود، عمق مطالعه را نیز تنظیم کنند. مقام معظم رهبری (دام ظله) می فرمایند: « اگر کسی فقط همین آثار ایشان را یک دور با دقت بخواند این کافی است که او را به یک سطح راقی (عالی و بلند) از معارف اسلامی برساند.»


اما ممکن است برخی افراد شرکت کننده در طرح، نتوانند یا نخواهند آشنایی عمیقی پیدا کنند؛ پیشنهاد می‌شود این دوستان، هدف خود را اتمام یک دور مطالعة عبوری و روزنامه وار قرار دهند تا حداقل دریافت نسبتاً صحیحی از ساختار کلی معارف اسلامی پیدا کنند و به یاری خدا و با علاقه ای که پیدا می‌کنند، دور دوم مطالعات خود را از نظر کیفیت و کمیت گسترش دهند.


ج) مطالعه روزنامه‏اى:

از آن جا که هدف در مرحله اوّل، یک دوره مطالعه سریع است نباید از فراموشى برخى از مطالب یا حلّ نشدن همه نکات کتاب هراس داشته باشیم. روال کتابهاى شهید مطهرى‏قدس سره به گونه‏اى است که کتابهاى بعدى، بسیارى از نکات مهمّ و کلیدى کتابهاى قبل را تکرار و تکمیل کرده، اکثر شبهات و نکات مبهم آنها را حل مى‏نمایند.


د) بهترین استفاده از کمترین فرصتها:

با توجه به حجم مناسب کتابهاى استاد مطهرى‏قدس سره، بهتر است همیشه کتابى را همراه خود داشته باشیم تا در صورت امکان از فرصتهاى کوتاه بیشترین استفاده را ببریم. توصیه مى‏شود همیشه با یک مداد، زیر جملات ناب و نکات جالب خط بکشیم و همچنین سؤالات و اشکالاتى را که به نظرمان مى‏رسد علامت زده، در فرصت مناسب دنبال جواب باشیم.3) سیرمطالعاتی


الف) استمرار و پایدارى:

یکى از آفتهایى که در بعضى افراد به چشم مى‏خورد آن است که احساس مى‏کنند از همان ابتدا باید تمام جزئیات مسیر آینده برایشان مشخص شده باشد و الاّ، پاى در راه نمى‏گذارند. چنین افرادى مانند قطارى هستند که براى حرکت، منتظر مى‏ماند تا تمام چراغهایى که در راه طولانى پیش رویش قرار دارند سبز شوند تا او آهسته حرکت کند. این قطار نه تنها به منزل نمى‏رسد بلکه محال است از جاى خود تکان بخورد. شخص موفّق آن است که وقتى به اصل این برنامه و ضرورت یک دوره مرور آثار شهید مطهرى‏قدس سره ایمان داشت با امید به خداى متعال، مطالعه را از بخشهاى پایه و مقدّماتى مثل سیره معصومین و گفتارها آغاز کند و با جدیت ادامه دهد؛ مسلّماً پس از مطالعه چند کتاب نخست، هم شوق و علاقه او افزایش مى‏یابد و هم مى‏تواند با شناختى که از خود و گروه همراهش دارد و مشورتى که با صاحب‏نظران مى‏کند، ادامه مسیر را طىّ کند.


ب) ترتیب مناسب:

اگر مطالعه آثار شهید مطهرى‏قدس سره با روال مناسبى اجرا نشود ممکن است عدم آشنایى با مطالب مقدّماتى و پرداختن به بحثهاى سنگین‏تر نه تنها فایده مورد نظر را نبخشد بلکه شبهات فکرى ایجاد شده و سنگینى ناگهانىِ مطالب، موجبِ زدگى از کتب اسلامى و ایجاد تصوّر منفى شود. بنابراین لازم است با توجّه به ویژگیهاى خود و گروه مطالعاتى‏مان برنامه و سیر مناسبى را با نظر کارشناسان انتخاب کرده با امید به خدا تا آخر مسیر را طىّ کنیم.


سیرهاى مطالعاتى مختلفى از سوى مراکز متعدّد ارائه شده است؛ ولى باید در نظر داشته باشیم که هیچ یک درصدد نفى کردن و بى‏فایده دانستن برنامه‏هاى دیگر نیستند. هدف همه کسانى که در این مسیر تلاش مى‏کنند آن است که عدّه‏اى از علاقمندان را به سوى کمال راهنمایى نمایند و همان گونه که اشاره شد انگیزه و احساس نیاز درونى مهمترین عامل پیشرفت شما خواهد بود.


یکى از بهترین شیوه‏هاى این برنامه که امروزه مورد توجّه قرار گرفته، سیر مطالعاتى «آسان به مشکل» است. ما سعى نموده‏ایم ضمن دسته‏بندى آثار شهید مطهرى ‏قدس سره به چند بخش، شیوه فوق را نیز رعایت نموده باشیم:


الف) بخش سیره معصومین و بزرگان ( شامل کتابهاى: 1- داستان راستان 1 و 2،  2- سیرى در سیره نبوى(ص)، 3- سیرى در سیره ائمّه اطهار علیهم السلام، 4- جاذبه و دافعه على‏علیه السلام، 5- حماسه حسینى، 6- امامت و رهبری)...


  • ۰ نظر
  • ۲۰ ارديبهشت ۹۳ ، ۱۸:۰۳

چرا آثار شهید مطهری(ره) را بخوانیم

| شنبه, ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۳، ۰۵:۵۱ ب.ظ

چرا آثار شهید مطهری(ره) را بخوانیم


:

برای این که نردبان اندیشه خود را در جاى محکمى قرار دهیم ، بهترین زیر بناى فکرى آن است که مقام معظم رهبرى (دام ظلّه الوارف) در مورد آن فرموده‏اند: آن چیزى که ما مى‏توانیم بگوییم این است که: «مبناى فکرى انقلاب» تفکّرات شهید مطهرى است و لا غیر...الف) نظر اسلام در مورد زن چیست؟ بالأخره روش تربیت اسلامى بر چه اصولى تکیه دارد؟ عقیده ما در مورد جهان آخرت چگونه باید باشد؟ این‏ها و صدها سؤال دیگر ذهن بسیارى از ما را مشغول کرده است و براى یافتن جواب، یا مرجعى براى پاسخگویى پیدا نمى‏کنیم یا با جوابهاى متفاوت و متضادّ روبرو مى‏شویم و یا اگر کمر همّت مى‏بندیم تا با مراجعه به منابع اصیل معارف اسلامى جواب خود را بیابیم، در پیمودن راه دشوارى که براى جداکردن حقّ از باطل و سخن مستند از دروغ و کتاب صحیح از تحریف شده و کلام واقعى از تقیّه و نقل صادقانه از مغرضانه و... وجود دارد درمانده مى‏شویم. بهتر آن است که پاسخ تمام پرسشهاى خود را در میان آثار شخصیتى جستجو کنیم که مراحل دشوار تاریخ، ادبیات، منطق، فلسفه، فقه، اصول، رجال، کلام، تفسیر و عرفان را با موفقیّت کم نظیرى پیمود و روح مطهّرش که معطّر به ولایت واقعى معصومین بود، ذهن جوّال و استعداد خارق العاده‏اش را یارى نمود تا عصاره آن معارف را در قالب کلمات ساده‏اى بریزد و معجزه‏آسا تصویر جامع‏الاطرافى از آموزه‏هاى اسلام را آماده استفاده مشتاقان نماید.

این است که مقام معظّم رهبرى (دام ظلّه) مى‏فرمایند: امروز جوانان ما، دانشجویان ما، معلّمان ما، کارگران ما اگر مى‏خواهند در زمینه افکار اسلامى عمق پیدا کنند و پاسخ سؤالات خود را پیدا نمایند باید به کتابهاى شهید مطهرى مراجعه کنند.


  • ۰ نظر
  • ۲۰ ارديبهشت ۹۳ ، ۱۷:۵۱
گزیده‌ای از جلد 13
یادداشتهای استاد شهید آیت‌الله مطهری
که به زودی منتشر خواهد شد

صبر و پشتکار و اغتنام فرصت،
رمز اصلی موفقیت فردی و اجتماعیافراد هر مملکت سرمایه‌های اصلی آن

کشورند؛ یعنی سرمایه یک کشور را نباید

طلاها و زمینهای زراعی و معادن و

دامهای آن کشور دانست،

بلکه باید سرمایه اصلی را

آدمهای آن کشور دانست. لهذا چیزهایی که از احتیاجات اولیه این سرمایه

و قوام کشور است باید به هر وسیله شده در اختیارش گذاشت

و از این جهت وسایل حفظ و تکمیل این سرمایه از فرهنگ و بهداشت

و اخلاق، مجانی و رایگان در اختیار عموم گذاشته شود و پولی بودن

این امور موجب تبعیض و فاصله عجیب طبقاتی

و استثمار افراد از یکدیگر می‌شود. 


عجالتاً به همه چیز از انسان بیشتر اهمیت داده می‌شود.

در فکر اصلاح مرغها و ماده گاوها و نژاد اسبها و الاغها و گوسفندها

و گندمها و چغندرها و گلها هستند ولی در فکر اصلاح آدمها نیستند،

با آنکه یگانه سرمایه اصلی و یگانه عامل سعادتمندی است.

ما به قوانین بیش از اندازه لزوم اهمیت می‌دهیم و به انسانها کمتر؛

یعنی ما خیال می‌کنیم فقط در پرتو اصلاح قوانین داخلی و خارجی

می‌توانیم ملتی را سعادتمند کنیم

و حال آنکه باید بیش از آن اندازه به اصلاح افراد بپردازیم.

قوانین خوب اگر افرادْ ناصالح باشند فایده‌ای به حال مردم ندارد.


"استوارت میل" می‌گوید:

"استبداد هیئت حاکمه اینقدرها مضر نخواهد بود

اگر افراد ملتی قائم به نفس و مستقل باشند"؛

یعنی بیش از آن اندازه که به اصلاح سیاست اهمیت داده می‌شود

باید به اصلاح افراد همت گماشت. 


تقدم و ترقی هر شخصی

منوط به

کیفیت حکومت بر خویشتن است،

دیگر طرز تسلط حکام اهمیت ندارد.

در آن حدیث معروف که پیغمبر فرمود:

"مرحباً بقوم قضوا الجهاد الاصغر و بقی علیهم الجهاد الاکبر"1،

تنها نظر به دشواری و صعوبت جهاد با اهواء و احساسات امّاره نیست،

نظر به خطرناکتر بودن آن نیز هست،

زیرا اگر کسی اسیر اهواء خود بود

هیچ چیز نمی‌تواند او را آزاد کند

و اگر کسی اراده آزاد از شهوت و طغیان غضب و جبن و ترس داشت

هیچ چیز نمی‌تواند او را بنده کند. 


یکی از اموری که

محرک عزم و همت و به وجود آورنده از قوه به فعل انسان می‌شود،

سختیها و شدائد است،

از فقر و گرسنگی و ذلت و غیره.


مساعدتهای خارجی غالباً پشتکار و قوه مجاهدت را ضعیف می‌کند

و انسان را موجودی اتّکالی بار می‌آورد

و اعصاب را سست

و روح عزم و سعی را می‌میراند.


یکی از خواص در ذی‌حیات‌ها انطباق با عوامل محیط است

و روی این جهت هر اندازه که عوامل خارجی آماده‌تر باشد

فعالیت درونی و بالنتیجه تکامل حیوان کمتر است و بعکس،

و شاید سرّ اصلی تکامل (ترانسفورمیسم) در قانون "مطابقه" است.


علی می‌فرماید: الا و ان الشجرة البریة اصلب عوداً2.

گویند ابونصر فارابی قسمت اعظم شب را به مطالعه می‌گذرانید

و چون فقیر بود و نمی‌توانست چراغی برای مطالعه تهیه کند،

از چراغ عسس و قراول کوچه استفاده می‌کرد. 


کار چند خاصیت دارد:

یکی اینکه معلم است و فکر را باز می‌کند

اگر یکنواخت نباشد،

بلکه کار یکنواخت هم بر تجربیات و پختگی می‌افزاید.

دوم اینکه مربی و مهذّب اخلاق است،

زیرا "النفس ان لم تشغله شغلتک".

سوم اینکه ورزش بدن و موجب سلامتی است.

چهارم اینکه ایجاد نشاط و بهجت و سرور می‌کند. 


هرکسی نسبت به آمال و آرزوهای زندگانی‌اش

و برای وصول به چیزهای که ندارد

و حفظ آن چیزهایی که دارد،

خواه ناخواه در باطن ضمیر خود به چیزی تکیه دارد

و به او امیدوار است که به مقصد خود برسد.


نقطه اتکاء اشخاص، مختلف است:

گاهی افراد و رفقا و باند است و گاهی خویشان و فامیل است

و گاهی شانس و تصادف است

و گاهی ثروت و پول است

و گاهی قریحه و استعداد است

و گاهی فعالیت و کوشش است.


از همه اینها آن که شایسته‌تر است که انسان به او تکیه کند،

پشتکار و فعالیت است.

بقیه را در ادامه مطلب ببینید

  • ۰ نظر
  • ۱۱ ارديبهشت ۹۳ ، ۱۳:۲۷